Ceny paliw w Polsce, mimo że niższe niż w ubiegłym roku, są obecnie najwyższe od dwóch miesięcy. Brak jest oznak na poprawę sytuacji, a prognozy na najbliższe dni wskazują na kontynuację trendu wzrostowego. Eksperci portalu e-petrol.pl przewidują wzrost cen benzyny 95 do kwoty 6,39-6,51 zł/l oraz diesla do 6,63-6,75 zł/l. Średnie ceny w skali kraju mają wzrosnąć – benzyna o 3-5 groszy na litr, a olej napędowy o 5-7 groszy na litr, jak zauważają analitycy BM Reflex.

Analiza portalu e-petrol.pl wskazuje, że szacowane ceny paliw będą nadal rosnąć, a dodatkowo autogaz ma osiągnąć poziom 2,87-2,94 zł/l. Obserwowany w ostatnich dniach wzrost cen paliw detalicznych jest wyraźny, szczególnie diesel podrożał o 8 groszy w ciągu tygodnia. Natomiast cena benzyny zwiększyła się o 6 groszy, a LPG o 1 grosz potaniał, kształtując średnią cenę na poziomie 2,92 zł/l. Benzyna 95-oktanowa na hurtowym rynku zdrożała o 79 zł, kosztując teraz 5098,40 zł/m3, a olej napędowy wzrósł o 86,20 zł do 5452,00 zł/m3.

Eksperci e-petrol zwracają uwagę, że diesle osiągnęły najwyższe ceny od marca poprzedniego roku, ponadto ropa Brent kosztuje 82,6 dolara za baryłkę, a ceny spot rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam przekroczyły poziom 70 dol. za baryłkę. Zmiany na giełdach naftowych ostatniego tygodnia były niezauważalne, aczkolwiek niepewność rynku wzmacnia wzrost cen surowca. Niepokój wywołuje raport na temat zmiany zapasów ropy w USA, który wskazuje na wzrost rezerw.

BM Reflex podaje, że obecne ceny na stacjach to efekt reakcji na hurtowe podwyżki. W ciągu tygodnia benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 10 groszy na litr, 98-oktanowa o 11 groszy, olej napędowy o 18 groszy i autogaz o 2 grosze. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że w tym roku osiągniemy rekordowy poziom produkcji ropy na naftowej, który wyniesie 103,8 mln baryłek dziennie. Główny przyrost produktywności przewiduje się w czterech krajach na poziomie 1,4 mln baryłek dziennie. Prognozy wskazują, że OPEC+ może zwiększyć skalę dobrowolnych cięć produkcji, mimo że OPEC utrzymuje prognozy tempo wzrostu konsumpcji ropy naftowej na poziomie 2,25 mln baryłek dziennie.

Źródła:
https://businessinsider.com.pl/biznes/wzrosna-rachunki-przy-dystrybutorach-kiepskie-wiesci-dla-kierowcow/xx9vplw

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 1 Średnia: 5]