Chińska firma Meizu, znana na polskim rynku smartfonów, postanowiła zakończyć swoją działalność w tej branży po 15 latach obecności. Mimo że w Polsce marka pojawiała się wielokrotnie, zmieniając dystrybutorów, teraz podjęto decyzję o wycofaniu się. CEO Meizu, Shen Ziyu, podkreślił trudności w konkurencji na tle innych producentów, wskazując na zbliżone cechy ich urządzeń zarówno pod kątem wydajności, jak i funkcji. Shen Ziyu odnotował także zmianę nawyków chińskich klientów, którzy teraz wymieniają swoje smartfony raz na 51 miesięcy, co sprawia, że dalszy rozwój w tej dziedzinie nie wydaje się przedsiębiorstwu opłacalny.

Choć firma rezygnuje z produkcji smartfonów, obecni użytkownicy mogą liczyć na wsparcie serwisowe oraz aktualizacyjne dla posiadanego sprzętu. Meizu nie rezygnuje jednak całkowicie z działalności i zapowiada skupienie się na technologii AI pod strategią „All in AI”. W planach jest rozwój sztucznej inteligencji i produkcja „urządzeń jutra”. Podejrzewa się, że firma może wprowadzić na rynek produkty powiązane z branżą samochodową, zwłaszcza że w 2022 roku stała się częścią koncernu Geely.

Początki Meizu sięgają roku 2003, gdy firma znana była głównie z wysokiej jakości odtwarzaczy MP3 i MP4. Przełomowym momentem okazało się ogłoszenie w styczniu 2007 roku wejścia na rynek smartfonów – niedługo po debiucie pierwszego iPhone’a. Pierwszy model Meizu – M8, wprowadzony w 2009 roku – charakteryzował się designem nawiązującym do produktów Apple’a. Później marka koncentrowała się na dostarczaniu smartfonów z dobrym stosunkiem jakości do ceny, stając się rywalem dla Xiaomi. Ostatni model, Meizu 21, zadebiutował w listopadzie 2021 roku.

Ta decyzja Meizu nie jest jedyną taką w branży w obecnym roku. Już wcześniej zawieszenie produkcji ogłosili Bullitt oraz HMD, przy czym ten ostatni skupi się teraz na rozwijaniu własnej marki, rezygnując z wytwarzania smartfonów pod marką Nokia.

Źródła:
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/meizu-konczy-ze-smartfonami.html

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 1 Średnia: 5]